نواب ابراهیمی
#رنگوببین
در حال جستجو...
دنبال چه آموزشی هستی؟
می‌تونی اسم غذا یا ماده اولیه رو جستجو کنی.
(مثلا هویج، مرغ، بروکلی یا قرمه سبزی و قیمه و کباب!)

یک سفره کامل: سوپ جو، بامیه و کباب تابه‌ای

مواد اولیه
گوشت چرخ‌کرده: 800 گرم تا 1 کیلوگرم
سینه مرغ بدون استخون: 3 عدد کامل
برنج: 10 پیمونه
جو پرک: 1 لیوان ( حدود 150 گرم)
گوجه فرنگی متوسط: 10 عدد
هویج بزرگ: 1 عدد
فلفل دلمه‌ای متوسط: 1 عدد
پیاز متوسط: 4 عدد
کلم بروکلی: 1 کاسه کوچک
جعفری تازه: 1 کاسه بزرگ
شوید تازه: چند برگ
سیر: 5 حبه
شیر: به مقدار لازم
روغن: به مقدار لازم
زعفرون: به مقدار لازم
پودر سماق: به مقدار لازم
دارچین: به مقدار لازم
پودر سیر: به مقدار لازم
فلفل سیاه: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم

طرز تهیه یک سفره کامل: سوپ جو، بامیه و کباب تابه‌ای

روزهایی هست که قصد دارید یک سفره‌ی کامل تدارک ببینید اما این کار می‌تونه تمام روز زمان ازتون بگیره. برای حل این مسئله، مهمه که گزینه‌هایی رو انتخاب کنید که بتونید با ادغام و رعایت ترتیب مراحل پخت تو زمان صرفه‌جویی کنید و در همین حال یک نتیجه متنوع و رنگینه داشته باشید. تو همچین موقعیتی، این آموزش می‌تونه بهتون کمک کنه. با مراحل همراه باشید تا در کم‌ترین زمان ممکن دوتا غذای اصلی و یک پیش‌غذای خوش طعم و بو برای مهمون‌هاتون تهیه کنید.

مراحل تهیه یک سفره کامل: سوپ جو، بامیه و کباب تابه‌ای به زبان ساده

 • 1 مرحله اول

  گرفتن عصاره زعفرون

  زعفرون رو آسیاب کنید، یک قطعه یخ داخلش بندازید و اجازه بدید رنگ باز کنه.

 • 2 مرحله دوم

  مزه‌دار کردن گوشت

  گوشت‌ رو داخل کاسه بریزید و بهش فلفل سیاه و نمک بزنید. جعفری رو تا جای ممکن خرد و اضافه کنید.

 • 3 مرحله سوم

  رنده کردن سبزیجات

  سیرها و یکی از پیازها رو پوست بگیرید، فلفل دلمه‌ای رو برش بزنید و داخل یک کاسه ریز رنده‌شون کنید. فقط از گوشت فلفل دلمه‌ای استفاده کنید تا مایه لطیف‌تری داشته باشید. برای این کار، رنده کردن هر قطعه رو از طرف گوشت شروع کنید تا به پوست برسید. همینطور برای ظاهر بهتر غذا، بهتره از فلفل دلمه‌ای قرمز رنگ استفاده کنید.

 • 4 مرحله چهارم

  آماده کردن مایه کباب

  سبزیجات رو داخل صافی بریزید و خوب فشار بدید تا آبشون کامل خارج بشه و داخل کاسه‌ی گوشت بریزید. با دست خوب مخلوط کنید و ورز بدید تا مایه یکدست بشه. دو قاشق زعفرون دم شده استفاده کنید و کمی دیگه به هم بزنید. بعد روی مایه کباب رو بپوشونید و داخل یخچال قرار بدید تا چند ساعت استراحت کنه. در نظر داشته باشید که مایه کباب باید تا حد ممکن خشک باشه پس برای دم کردن زعفرون از مقدار کم یخ یا آب استفاده کنید.

 • 5 مرحله پنجم

  تفت دادن پیاز

  یکی از پیازها رو پوست بگیرید، به شکل نگینی ریز خرد کنید. داخل قابلمه‌ای که از قبل روی حرارت داغ شده مقداری روغن بریزید و پیازها رو اضافه کنید. چند دقیقه زمان بدید تا تفت بخوره و از خامی در بیاد.

 • 6 مرحله ششم

  تفت دادن مرغ

  سینه‌ها رو به شکل قطعات مکعبی درشت برش بزنید. همراه دارچین، نمک، فلفل سیاه و کمی زعفرون به پیازها اضافه کنید و کمی به هم بزنید.

 • 7 مرحله هفتم

  پوره کردن گوجه

  به اندازه 8 تا از گوجه‌ها رو به وسیله‌ی بلندر، گوشتکوب برقی یا رنده‌ی ریز خوب پوره کنید، داخل تابه بریزید و روی حرارت قرار بدید. کمی روغن، نمک و فلفل سیاه اضافه کنید، در تابه رو ببندید و 6 یا 7 دقیقه زمان بدید.

 • 8 مرحله هشتم

  دم گذاشتن پلو

  برنج‌ها رو با آب سرد بشورید و داخل قابلمه‌ی مناسب بریزید. آب و نمک اضافه کنید و روی حرارت قرار بدید تا آب به جوش بیاد و تبخیر بشه و بعد کمی روغن روی برنج بریزید، حرارت رو کم کنید و در قابلمه رو ببنید. 30 تا 40 دقیقه زمان بدید تا خوب دم بکشه و کته بشه. می‌تونید 10 دقیقه‌ی آخر پخت کره و زعفرون هم اضافه کنید.

 • 9 مرحله نهم

  اضافه کردن بامیه به خورشت

  بامیه‌ها رو به پوره گوجه که کمی جا افتاده و تغییر رنگ داده اضافه کنید و 7 یا 8 دقیقه‌ی دیگه صبر کنید تا کمی بپزن و بعد به قابلمه‌ی مرغ و پیاز اضافه کنید. کمی آب جوش اضافه کنید و به هم بزنید. حرارت رو کم کنید، در قابلمه رو ببندید تا زمانی که خورشت خوب جا بیافته و به غلظت مناسب برسه.

 • 10 مرحله دهم

  پختن جو پرک و سبزیجات

  جو پرک‌‌ها رو داخل قابلمه‌ی مناسب بریزید. هویج رو پوست بگیرید، از وسط نصف کنید و همراه پیاز باقی مونده که پوست گرفتید داخل قابلمه قرار بدید. کمی آب سرد اضافه کنید و صبر کنید تا سبزیجات روی حرارت متوسط کامل بپزن و نرم بشن.

 • 11 مرحله یازدهم

  پوره کردن پیاز و هویج

  پیاز و قطعه‌های هویج رو همراه چند قاشق جو پرک از قابلمه در بیارید و با بلندر یا گوشتکوب خوب پوره کنید تا یکدست بشه. پوره رو همراه نمک، فلفل سیاه و پودر سیر داخل قابلمه برگردونید.

 • 12 مرحله دوازدهم

  اضافه کردن کلم بروکلی به سوپ

  کلم بروکلی رو درشت خرد کنید و داخل سوپ بریزید. هر زمان غلظت زیاد شد، به مقدار لازم آب جوش اضافه کنید.

 • 13 مرحله سیزدهم

  خرد کردن جعفری و اضافه کردن شیر

  به اندازه یک سوم از جعفری‌ها رو خوب خرد کنید، داخل سوپ بریزید و کمی مخلوط کنید. زمان بدید تا سوپ به بافت مناسب برسه و چند دقیقه‌ی آخر پخت، کمی شیر اضافه کنید.

 • 14 مرحله چهاردهم

  باز کردن مایه کباب

  کف یک بشقاب بزرگ و کاملاً مسطح رو با کمی روغن چرب کنید و نصف مایه کباب که تا الان استراحت کرده رو به شکل یکنواخت داخلش باز کنید.

 • 15 مرحله پانزدهم

  سرخ کردن کباب تابه‌ای

  داخل تابه‌ای که روی حرارت داغ شده کمی روغن بریزید و مایه‌ای که داخل بشقاب باز کردید رو با دقت و بدون اینکه از هم بپاشه و به هم بریزه، از بشقاب به داخل ماهیتابه سر بدید. کمی که پخت و خودش رو گرفت، با لبه‌ی کفگیر به قطعات مستطیل شکل تقسیم کنید. سهم‌ها رو برگردونید تا طرف دیگه‌‌ هم خوب بپزه.

 • 16 مرحله شانزدهم

  پختن گوجه

  گوجه‌های باقی مونده رو چهارقاچ کنید و بین کباب‌ها بچینید. کمی سماق روی گوجه‌ها و کباب‌ها بپاشید. زمان بدید تا بپزن و مزه‌ها به خورد هم برن. هر زمان پخت کامل شد و می‌خواستید از روی حرارت بردارید، جعفری‌ها و شویدها رو خرد کنید و روی کباب بریزید. همین روند رو برای باقی مایه کباب تکرار کنید.

 • 17 مرحله هفدهم

  سرو کردن غذاها

  تو این مرحله 17. همه‌ی غذاها آماده‌ن. داخل ظرف‌های مناسب سرو کنید و از تنوع رنگ‌‌ها و عطر و بوی سفره‌تون لذت ببرید. نوش جان!

زمان آماده سازی:
4 ساعت و 0 دقیقه
مناسب برای
10 نفر
منتشر شده در
۱۵ فوریه ۲۰۲۴
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها...

جدیدترین ویدیو ها