نواب ابراهیمی
#رنگوببین
در حال جستجو...
دنبال چه آموزشی هستی؟
می‌تونی اسم غذا یا ماده اولیه رو جستجو کنی.
(مثلا هویج، مرغ، بروکلی یا قرمه سبزی و قیمه و کباب!)

خورشت قیمه و کته

طرز تهیه خورشت قیمه و کته

قیمه از خورشت‌هاییه که مراحل پخت ساده‌ای داره اما رعایت نکات کوچیک می‌تونه قیمه شما رو از باقی قیمه‌ها متمایز کنه. مراحل رو دنبال کنید تا یک خورشت خوش عطر و خوش رنگ داشته باشید.

 • ۱ مرحله اول

  خیس گذاشتن لیمو عمانی

  با تیزی چاقو یا چنگال روی هر لیمو عمانی چندتا سوراخ ایجاد کنید و بگذاریدشون داخل یک کاسه پر از آب. برای اینکه شناور نشن می‌تونید روش یک کاسه‌ی دیگه قرار بدید تا زیر آب نگهشون داره.

 • ۲ مرحله دوم

  خیس گذاشتن لپه

  لپه‌ رو داخل یک کاسه‌ی پر از آب بریزید و کنار بگذارید تا خیس بخوره.

 • ۳ مرحله سوم

  درست کردن ادویه مخلوط

  به اندازه‌ی 2 قاشق چای‌خوری دارچین، 2 قاشق چای‌خوری سماق، 1 قاشق چای‌خوری پودر پیاز، 1 قاشق چای‌خوری پودر سیر، 1 قاشق چای‌خوری زیره سیاه، 1 قاشق چای‌خوری فلفل سیاه و کمی نمک رو با هم ترکیب کنید. از این ادویه مخلوط تو مراحل مختلف پخت استفاده می‌کنیم.

 • ۴ مرحله چهارم

  تفت دادن پیاز

  پیازها رو پوست بگیرید و خوب خرد کنید؛ هرچقدر پیازها ریزتر خرد شده باشن خورشت لعاب بهتری پیدا می‌کنه. همراه روغن داخل زودپز بریزید و با ادویه مخلوط تفت بدید تا کامل کاراملی بشه. می‌تونید از قابلمه هم استفاده کنید اما باید زمان پخت رو طولانی‌تر در نظر بگیرید.

 • ۵ مرحله پنجم

  مزه‌دار کردن گوشت

  گوشت رو به شکل قطعات مکعبی مناسب خورشت برش بزنید. رون گوسفند می‌تونه گزینه‌ی مناسبی باشه اما می‌تونید از هر گوشتی که می‌پسندید استفاده کنید. کمی از ادویه‌ مخلوط روی گوشت‌ها بریزید و خوب مخلوط کنید تا همه‌ی تکه‌ها مزه‌دار بشن.

 • ۶ مرحله ششم

  پوره کردن گوجه

  گوجه‌ها رو برش بزنید و با بلندر، رنده ریز یا گوشتکوب‌برقی خوب پوره کنید تا یکنواخت شه. پوره رو همراه کمی روغن و ادویه مخلوط داخل تابه بریزید و روی حرارت قرار بدید. کمی به هم بزنید و در تابه رو ببندید تا از خامی در بیاد و جا بیافته.

 • ۷ مرحله هفتم

  تفت دادن گوشت‌‌

  گوشت‌‌ها رو داخل زودپز بریزید، حرارت رو کم کنید. حدود 15 دقیقه با پیاز تفت بدید، بعد در زودپز رو ببندید و حدود 30 دقیقه زمان بدید.

 • ۸ مرحله هشتم

  اضافه کردن لپه

  لپه‌ها رو به سس گوجه که جا افتاده اضافه کنید. کمی ادویه مخلوط و روغن بریزید و لیمو عمانی‌ها رو به سس اضافه کنید و 10 دقیقه صبر کنید که مزه‌ها به خورد هم برن.

 • ۹ مرحله نهم

  بار گذاشتن خورشت

  در زودپز که 30 دقیقه روی حرارت بوده رو با احتیاط باز کنید و سس لپه رو داخلش بریزید. در زودپز رو برای 30 دقیقه‌ی دیگه ببندید تا خورشت جا بیافته و بعد آماده‌ست.

 • ۱۰ مرحله دهم

  پختن کته

  برنج رو با آب سرد بشورید و داخل قابلمه بریزید. آب، کمی روغن و نمک رو اضافه کنید و روی حرارت زیاد قرار بدید. صبر کنید تا آب برنج بخار شه و بعد حرارت رو کم کنید، چند قطعه کره روش قرار بدید و درش رو ببندید تا حدود 30 دقیقه خوب بپزه و کته شه.

 • ۱۱ مرحله یازدهم

  سرو کردن غذا

  سیب‌زمینی رو پوست بگیرید، خلال شکل برش بزنید و سرخ کنید تا موقع سرو کنار بشقاب خورشت بچینید. همه چیز آماده‌ست. همراه سالاد یا ترشی میل کنید و لذت ببرید. نوش جان!

مواد مورد نیاز

گوشت خورشتی: 300 گرم(80 تا 100 گرم به ازای هر نفر)
لپه: 7 قاشق غذاخوری
برنج: 3 پیمونه
گوجه فرنگی متوسط: 8 عدد
پیاز متوسط: 3 عدد
سیب‌زمینی متوسط: 1 عدد
لیمو عمانی: 4 عدد
روغن: به مقدار لازم
زیره سیاه: به مقدار لازم
پودر سماق: به مقدار لازم
پودر سیر: به مقدار لازم
پودر پیاز: به مقدار لازم
فلفل سیاه: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم
زمان آماده سازی:
1 ساعت و 30 دقیقه
مناسب برای
3 نفر
منتشر شده در
۶ فوریه ۲۰۲۴
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها...

جدیدترین ویدیو ها