نواب ابراهیمی
#رنگوببین
در حال جستجو...
دنبال چه آموزشی هستی؟
می‌تونی اسم غذا یا ماده اولیه رو جستجو کنی.
(مثلا هویج، مرغ، بروکلی یا قرمه سبزی و قیمه و کباب!)

نخود پلو با مرغ (کوبولی پلو)

مواد اولیه
مرغ: 2 عدد رون و 2 عدد سینه
تخم‌مرغ آبپز: 2 عدد
برنج: 2 پیمونه
سیب‌زمینی متوسط: 2 عدد
پیاز: 1 عدد
نخود پخته: 1 لیوان
روغن زیتون: به مقدار لازم
لیمو عمانی: 1 عدد
چوب دارچین: 1 قطعه
هل: 4 عدد
میخک: به مقدار لازم
زیره‌ سیاه: به مقدار لازم
زردچوبه: به مقدار لازم
فلفل سیاه: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم

طرز تهیه نخود پلو با مرغ (کوبولی پلو)

شهرت غذا‌های جنوبی به بازی با ادویه‌ و رنگشونه. کوبولی پلو، یک غذای هیجان‌انگیز شبیه به مرصع پلوه که اصالتش به قشم برمی‌گرده. درسته که زحمتش زیاده ولی مطمئن باشید که به طعم فوق‌العاده‌ش می‌ارزه.

مراحل تهیه نخود پلو با مرغ (کوبولی پلو) به زبان ساده

 • 1 مرحله اول

  درست کردن ادویه مخلوط

  دارچین و هل و میخک و فلفل سیاه و زیره‌ی سیاه رو به خوبی باهم آسیاب کنید. با توجه به اینکه میخک ادویه‌ی بسیار تیزیه بسته به ذائقه‌ی خودتون می‌تونید تنظیمش کنید. مخلوط ادویه رو داخل یک ظرف دربسته بریزید تا در معرض هوا قرار نگیره.

 • 2 مرحله دوم

  مزه‌دار کردن مرغ

  مرغ رو داخل یک ظرف با سه قاشق چای‌خوری از مخلوط ادویه‌‌ای که درست کردیم به همراه روغن زیتون یکدست مزه‌دار کنید.

 • 3 مرحله سوم

  تفت دادن پیاز با نخود و کشمش

  پوست پیاز‌ها رو بگیرید و به شکل خلال‌های نازک برش بزنید و همراه روغن داخل تابه روی حرارت زیاد بگذارید. یک قاشق چای‌خوری از مخلوط ادویه‌مون به همراه یک قاشق چای‌خوری زردچوبه و نمک بهش اضافه کنید. فقط حواستون باشه هر موقع پیاز‌ها رو به سوختن رفتن به جای کم کردن حرارت، بهشون یک مقدار آب اضافه کنید. بعد نخود‌ و کشمش رو بریزید و خوب باهم مخلوط کنید. چند دقیقه با هم تفت بدید و از روی حرارت بردارید.

 • 4 مرحله چهارم

  پختن مرغ

  یک قابلمه‌ی مناسب انتخاب کنید و روی حرارت قرار بدید. داخلش روغن رو به همراه باقی‌مونده‌ی مخلوط ادویه بریزید و مرغ‌ها رو بهش اضافه کنید. به مقدار دلخواه نمک بهش بزنید و بگذارید سرخ بشه. پنج دقیقه‌ی بعد مرغ‌هارو پشت و رو کنید و در قابلمه رو ببندید. بعد از اینکه دو طرف مرغ‌ها سرخ شد نصف لیوان آب رو با احتیاط بهش اضافه کنید و بلافاصله در قابلمه رو ببندید.

 • 5 مرحله پنجم

  دم گذاشتن پلو

  برنج رو بشورید و با آب، نمک و روغن داخل قابلمه‌ی مناسب روی حرارت بگذارید. برای عطرش دو تیکه هل رو با فشار انگشت بشکونید به همراه مقداری چوب دارچین، بهش اضافه کنید. بعد از اینکه آب برنج جوشید و تبخیر شد، حرارتش رو کم کنید. برای باز کردن عطر ادویه‌ها بهش کره بزنید. در قابلمه رو ببندید و بگذارید دم کش بشه.

 • 6 مرحله ششم

  سرخ کردن سیب‌زمینی‌

  روغن رو داخل شیرجوش یا یک قابلمه کوچک بریزید. زمانی که داغ شد، سیب‌زمینی‌ها رو مکعبی با ابعاد متوسط خرد و بهش اضافه کنید. زمانی که سیب‌زمینی‌ها به خوبی سرخ شدن، اون‌ها رو داخل یک ظرف بریزید و قبل از اینکه سرد بشن بهشون نمک و فلفل بزنید.

 • 7 مرحله هفتم

  سرو کردن غذا

  پلو رو داخل ظرف مناسب بکشید و سس نخود و کشمش رو روی پلو بریزید. مرغ‌ و سیب‌زمینی‌ها رو به همراه تخم‌مرغ آب‌پز روی‌ اون بچینید و سرو کنید. نوش جان!

زمان آماده سازی:
1 ساعت و 30 دقیقه
مناسب برای
3 نفر
منتشر شده در
۱۷ آوریل ۲۰۲۴
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها...

جدیدترین ویدیو ها