نواب ابراهیمی
#رنگوببین
در حال جستجو...
دنبال چه آموزشی هستی؟
می‌تونی اسم غذا یا ماده اولیه رو جستجو کنی.
(مثلا هویج، مرغ، بروکلی یا قرمه سبزی و قیمه و کباب!)

تهچین هویج و مرغ

طرز تهیه تهچین هویج و مرغ

وقتی از هویج ‌پلو صحبت می‌کنیم، یک جور پلو مخلوط شبیه به استانبولی تو ذهنمون تصویر می‌شه. این هویج‌پلو خیلی از اون تصویر دوره. شبیه به ته‌چین چندلایه‌ایه که دو بخش اصلی داره. نصف بالا ساده‌ست و نصف پایین زعفرونی. این دو نیمه با یک ردیف خوراک رون مرغ به همراه پیاز و هویج جدا شده‌ن و روی خوراک مرغ هم یک لایه زرشک پلوی زعفرونی داریم. این یعنی ترکیب چند غذای خوشمزه مثل تهچین، خوراک مرغ و سبزیجات و زرشک پلو همه در کنار هم داخل یک بشقاب!

 • ۱ مرحله اول

  برش زدن و تفت دادن سبزیجات

  پیازها رو به شکل خلال‌های نازک برش بزنید و با کمی روغن روی حرارت کم تفت بدید. مقدار خیلی کم آب، نمک و فلفل سیاه رو به تابه اضافه کنید و حدود 10 دقیقه به تفت دادن ادامه بدید. اضافه کردن آب کمک می‌کنه پیازها نسوزن و بهتر کاراملی بشن. هر هویج رو یک یا دو برش‌ مقطعی بزنید و هر قطعه رو خلال شکل و ریز خرد کنید.

 • ۲ مرحله دوم

  اضافه کردن مرغ

  مرغ‌ها رو با نمک، فلفل سیاه، پودر سیر، دارچین و آب لیمو مزه‌دار کنید، خوب به هم بزنید و به تابه اضافه کنید. برای اینکه پیازها نسوزن، مرغ‌ها رو با پیازها مخلوط کنید و سعی کنید پیازها بیشتر روی مرغ‌ها قرار بگیرن.

 • ۳ مرحله سوم

  تفت دادن مواد خوراک

  زعفرون آسیاب شده رو همراه یک قطعه یخ داخل ظرف قرار بدید. سر ظرف رو بپوشونید و کنار بگذارید تا رنگ باز کنه. بعد مقداری ازش رو به تابه اضافه کنید اما بیشترش رو برای برنج نگه دارید. در تابه رو بذارید و اجازه بدید مرغ‌ها و پیازها روی حرارت کم به آرومی بپزن و مزه‌ها به خورد هم برن. تو این مدت حواستون باشه هر زمان کف تابه خشک شد، کمی آب اضافه کنید. رنگ مرغ‌ها که طلایی شد، تو آخرین مراحل پخت هویج‌ها رو اضافه کنید و بدون اضافه کردن آب، در تابه رو ببندید و 10 دقیقه زمان بدید.

 • ۴ مرحله چهارم

  پختن برنج

  برنج‌ها رو بشورید و به همراه آب و نمک روی حرارت قرار بدید. نسبت به زمانی که می‌خواید کته درست کنید نمک رو بیشتر بزنید تا بعد از آبکش کردن برنجتون کم نمک نشه. در قابلمه رو نبندید و اجازه بدید روی حرارت زیاد به جوش بیاد و مقداری از آبش تبخیر بشه. 5 یا 6 دقیقه بعد از جوش اومدن آب، وقت آبکش کردن برنج‌هاست. دونه‌ی برنج مورد انتظارمون تو این مرحله‌، لایه‌ی روش کمی پخته اما مغزش کاملاً سفت مونده.

 • ۵ مرحله پنجم

  اضافه کردن زعفرون به برنج

  برنج رو به دو بخش تقسیم کنید و داخل دو ظرف جدا بریزید. به یکی از ظرف‌ها زعفرون و روغن زیتون اضافه کنید و آروم به هم بزنید تا برنج‌ها نشکنن و خراب نشن. مقدار کمی از زعفرون رو نگه دارید تا زمان تفت دادن ‌زرشک‌ها ازش استفاده کنید. برنج‌ زعفرونی رو داخل قابلمه برگردونید؛ قابلمه‌ای که انتخاب می‌کنید باید نچسب باشه. با کفگیر سطح رو خوب یکنواخت کنید و مرغ‌ها رو به همراه سبزیحات روش بچینید. از آب خوراک استفاده نکنید تا برنجتون شفته نشه.

 • ۶ مرحله ششم

  ترکیب مواد و دم گذاشتن پلو

  زرشک‌ها رو بریزید داخل آب خوراک که کف تابه باقی مونده و به همراه سه قاشق غذاخوری شکر، زعفرون، کمی دارچین و دو کفگیر برنج روی حرارت تفت بدید. 2 الی 3 دقیقه برای این کار کافیه. زرشک پلوها رو به قابلمه اضافه کنید؛ سطحش رو هموار کنید و در آخر با برنج سفید روش رو بپوشونید. در قابلمه رو ببندید و بگذارید روی حرارت کم حدود 30 الی 40 دقیقه بپزه تا خوب دم بکشه و تهدیگ ببنده.

 • ۷ مرحله هفتم

  سرو کردن غذا

  قابلمه رو داخل دیس برگردونید و با کفگیر برش بدید و داخل بشقاب بکشید. می‌تونید در کنارش ترشی یا سالاد هم سرو کنید. نوش جان!

مواد مورد نیاز

رون مرغ: 5 عدد
پیاز متوسط: 2 عدد
هویج بزرگ: 4 عدد
برنج: 5 پیمونه
روغن: به مقدار لازم
آب‌ لیمو ترش تازه: به مقدار لازم
زرشک: به مقدار لازم
زعفرون: به مقدار لازم
شکر: به مقدار لازم
دارچین: به مقدار لازم
پودر سیر: به مقدار لازم
فلفل سیاه: به مقدار لازم
نمک: به مقدار لازم
زمان آماده سازی:
1 ساعت و 30 دقیقه
مناسب برای
4 نفر
منتشر شده در
۵ فوریه ۲۰۲۴
در حال بارگزاری دیدگاه‌ها...

جدیدترین ویدیو ها